W spotkaniu człowieka z człowiekiem dzieje się najważniejsze. 

Stykając się z różnymi sposobami myślenia i odczuwania, kulturami, będąc ich ciekawym, otwartym na słyszenie i widzenie, możemy się najwięcej nauczyć – o sobie i o innych – usłyszałam te słowa kiedyś na studiach i zostały ze mną na zawsze.

Jak często odpowiadamy sobie na pytanie kim jestem, jak wpływam na ludzi wokół mnie, jak moje otoczenie wpływa na mnie. Ten wzajemny wpływ jest faktem. Dzieje się to za pomocą słów, historii, którymi się ze sobą dzielimy, emocji w nich zawartych i sposobu działania, świadomie lub nie przekazywanego poprzez przebywanie ze sobą.

Jesteś wypadkową pięciu osób, z którymi najczęściej przebywasz.

John Rhon

W spotkaniu człowieka z człowiekiem dzieje się najważniejsze. Od samego początku i do samego końca. Już jako małe dziecko uczysz się, jak wyrażać swoje potrzeby,  jak o nich myśleć i mówić, jak na nie reagować,  oceniać je. Reakcja Twojego otoczenia, zdanie osób dla Ciebie ważnych wpływa na sposób widzenia świata, postrzegania siebie. Często w sposób nieświadomy po prostu używasz ich perspektywy, słownictwa, naturalnie naśladujesz ich komunikując się ze sobą i innymi ludźmi. I dowiadujesz się, że nie wszyscy robią tak samo. Czasem to Cię zaciekawia, czasem frustruje lub powoduje lęk. 

A gdyby świadomie przyjrzeć się, kto jest wokół? 

I czego od tych osób się uczysz? 

Jakie zachowania są dla Was wspólne? 

Z jakimi ludźmi lubisz przebywać i dobrze się czujesz a których słowa i zachowania obniżają Twój nastrój, powodują trudne do zniesienia emocje?

Można też zapytać siebie – na kogo ja mam wpływ, dla kogo ja jestem tą osobą, która kształtuje zachowania, oddziaływuje na emocje, jak chcę, żeby ludzie w moim otoczeniu czuli się ze mną. Zobacz, jak wiele dobrego możesz zrobić, jakie to, co czujesz, mówisz i robisz ma znaczenie.

Ciekawa jestem, za co chcesz się docenić w kontaktach z innymi ludźmi, a co być może chcesz zmienić?

Zostawiam Cię z tymi pytaniami i życzeniem wspaniałych spotkań, tych ze sobą i drugim człowiekiem.

Jeśli chcesz o tym poćwiczyć i porozmawiać w gronie życzliwych osób zapraszam  na Pierwsze bezpłatne Wyzwanie warsztatowe online. Docenianie uskrzydla.

Pod tym linkim możesz o nim przeczytać i zapisać się.