To, czemu dajesz uwagę, rośnie. Ten, komu dajesz uwagę, rośnie.

Co i kto zajmuje Twoje myśli? Co podlewasz i zasilasz swoimi uczuciami i emocjami? Czy to, co chcesz przeżywać, czy przez automatyczne myśli, reakcje i towarzyszące nim emocje, to, czego tak naprawdę nie chcesz w swoim życiu?

Pamiętaj, że opór to też rodzaj uwagi, więc stawianie go wzmacnia w sposób nieświadomy to, czemu go stawiasz. Jeśli go czujesz, możesz zapytać siebie:

Czego chcę zamiast, co uwalnia mnie od uczucia oporu i przynosi ulgę oraz spokój.

Koncentrowanie się na przeszkodach, przynosi ich więcej, poczucie radości z każdego kroku do wymarzonego miejsca, pozwala na twórcze i przyjemne znajdowanie sposobów, by zrobić to, co najlepsze oraz być z tego coraz bardziej zadowolonym.

Ty wybierasz, czemu dajesz uwagę!

Dbasz o siebie i to, co w Twoim życiu ważne, czy w spięciu i poczuciu zagrożenia będziesz walczyć z przeciwnościami, którym poświęcasz uwagę na swojej drodze.

Jeśli masz dość walki, mogę podzielić się wiedzą i doświadczeniem, bo umiejętności zmiany optyki oraz dawania uwagi budujemy w codziennej praktyce, nie przez teoretyzowanie. Tak, minimalna dawka teorii jest użyteczna, by wyobrazić sobie i zrozumieć jak to działa, jednak pielęgnacja jest codzienną praktyką, jak praca ogrodnika, budowniczego, sportowca, czy pianisty, który wykonuje ją każdego dnia, mając w sercu i głowie upragniony rezultat końcowy oraz radość z nim związaną. I czuje tę radość każdego dnia, doceniając kolejne mniejsze i większe kroki, naukę z nich wynikającą oraz refleksje im towarzyszące. Dostrzegając z wdzięcznością kolejne możliwości oraz zwiększający się dzięki temu potencjał, a zmniejszające ograniczenia.

Świadoma uwaga podąża za ważną intencją.

Warto budzić się, przypominając ją sobie każdego dnia. Znasz to uskrzydlające uczucie, kiedy robisz coś, co naprawdę lubisz, albo nawet kochasz, co wiesz, że zmienia na lepsze Twoje życie i wpływa pozytywnie również życie innych? Co to jest?

Co jest Twoim talentem i pasją? Co przynosi lekkość i uśmiech?

Mnie ogromną przyjemność i radość sprawia inspirowanie do odkrywania talentów, do przekraczania wewnętrznych ograniczeń, ponieważ wtedy te zewnętrzne też maleją a nawet znikają.

Codziennie cieszę się z tego, jak dzięki tej inspiracji ludzie – zamiast dawania uwagi lękowi lub poczuciu, że nie są ważni, zaczynają doceniać siebie i uczą się nie tylko dawać, ale również brać a nawet czerpać garściami z życia.

Ktoś otwiera się na potrzebę zmiany pracy i poprzez danie uwagi temu, czego tak naprawdę w tej roli życiowej chce, dokładnie to określa oraz z zaskoczeniem odnajduje i opisuje w CV i na rozmowie kwalifikacyjnej to, co wartościowego może wnieść do nowego miejsca. Skutek? Pracodawca widzi tę wartość i docenia ją zatrudnieniem na dobrych dla obu stron warunkach.

Inna osoba dzięki dawaniu uwagi możliwościom, przekracza ograniczenia w sferze zdrowia i kondycji fizycznej, ponieważ okazuje się, że niewywieranie na sobie presji, tylko poczucie swojego ciała podczas uprawiania slow joggingu i pływania, zmienia przebywane dystanse kilkakrotnie i daje również świetne rezultaty zdrowotne.

Z tego samego procesu świadomego dawania uwagi, korzystały współpracujące ze mną osoby w innych rolach życiowych – skutecznego lidera, spełnionej partnerki, twórcy, który przekroczył lęk i stworzył dzieło. Za każdym razem skutkiem jest upragniona zmiana życiowa lub zbliżenie się do niej – ponieważ, kiedy świadomie i szczerze, pracujemy nad budowaniem nowych nawyków, rozwijamy to, co nam służy, trenujemy w tym nasz umysł, psychikę i ciało, pozostawiając za sobą to, co stanowiło obciążający balast.

Jeśli chcesz wyruszyć w piękną życiową drogę, z tego miejsca, w którym jesteś, daj sobie czas na wdzięczność temu, co Cię ukształtowało, zobacz swoje talenty, zobacz lekcje i to, czego Cię nauczyły. Zobacz, co chcesz ze sobą zabrać, a co zostawiasz, bo już niepotrzebne.

Czemu teraz chcesz dawać swoją uwagę? Może znajdziesz dla tego jakiś symbol, który będzie codziennie towarzyszył i pomagał pamiętać, kiedy będą wracać automatyzmy z przeszłości lub zaczniesz ulegać niechcianym w Twoim życiu “musom” i “powinnościom”?

Chcesz przekonać się jak działa poprowadzenie Codziennika Uwagi z zapisaną konkretną intencją i notowaniem codziennie zgodnych z nią zrealizowanych kroków?

Jeśli przyjdą do Ciebie pytania, po prostu mi je zadaj.

Tutaj w workbooku “Be, Bo, Enjoy” możesz znaleźć krótkie i proste ćwiczenia wspomagające.

Podobne artykuły