Antidotum na toksyny Czterech Jeźdźców

Czterech Jeźdźców, którzy zaburzają wewnętrzną harmonięorz dobrostan i niszczą relację z drugim człowiekiem to Krytykant, Pogardzacz, Obwiniacz i Zamurowana. Stworzyłam te postacie na podstawie wiedzy zaczerpniętej od światowego specjalisty z zakresu psychologii relacji Johna Gottmana.

Więcej na temat oryginalnego ujęcia można przeczytać tutaj.

Wyobraź sobie Mistrza – przypomnij sobie osobę, która swoją postawą, mistrzostwem wewnętrznym, wywarła na Ciebie wpływ. Takie osoby mają pewien wspólny rytuał, choć każdy z nich wykonuje go w sobie tylko znany sposób.

To moment wewnętrznej ciszy, całkowitego bycia TU i TERAZ, by zamiast pospiesznie zareagować, wydać osąd, z tego wewnętrznego miejsca podjąć decyzję i zrobić to, co każdy z nich może zrobić, najlepiej w tym konkretnym momencie.

Ty też możesz tego dokonać.

Wprowadzenie w życie tego rytuału, jako nawyku w życiu, ma również wpływ na relacje, które współtworzymy. Trzeba tylko i aż zrozumieć, że głosy, które słyszymy z zewnątrz, z ust innych ludzi a często wewnątrz, w interpretacji naszej głowy, możemy wyciszyć przez nieprzywiązywanie się do nich , zaprzestanie dawania im uwagi. Możemy wyjść z sytuacji reagowania na nie, uspokoić oddech, by Czterej Jeźdźcy przestali kontrolować nasze emocje.

To taka sama umiejętność do wytrenowania jak chodzenie, czy jazda na rowerze, żeby się nauczyć potrzebna jest praktyka, sama teoretyczna wiedza nie wystarczy.

Przedstawiam Wam mistrzowskich pomocników w tym treningu:

Życzliwa Uważność, która jest antidotum na Krytykanta i pomaga zauważyć potrzeby oraz problemy pod krytyką się kryjące. Ona właśnie podpowiada, że krytykujący mówi o swoim własnym świecie, jednak najczęściej komunikatem “Ty” a zamiast niego warto użyć komunikatu “Ja” by opowiedzieć najpierw sobie, jakie uczucie w związku z konkretną sytuacją w nas się pojawia, co chcielibyśmy, żeby było inaczej.

Docenianie i umiejętność spokojnego zauważania mocnych stron oraz talentów swoich i innych ludzi, świetnie neutralizuje działania Pogardy, ponieważ człowiek pewny siebie, nie potrzebuje deprecjonować innych, ani karmić się pustymi pochwałami czy komplementami, natomiast potrafi wspierać siebie i innych właśnie z pomocą Doceniania.

Weź odpowiedzialność za siebie. To odbiera moc Obwiniaczowi. Dzięki nim z życzliwością oraz asertywnością dajemy sobie prawo do działania, jak najlepiej potrafimy, wiedząc, że każdy popełnia błędy i umiejąc ponosić ich konsekwencje oraz nie obwiniając się za nie, tylko wyciągając wnioski i lekcje, zadając sobie odpowiednie do tego pytania. Możesz poczytać o tym więcej w e-booku.

Jak odczarować Zamurowaną?

Współpracując z Wewnętrzną Mądrością. Dbając o swój dobrostan psychofizyczny. Dając sobie czas i przestrzeń na kontakt ze swoimi uczuciami, również ze sposobami na poczucie potrzeb swojego ciała. Jest całkiem sporo technik relaksacyjnych, które możesz zastosować, by zmniejszyć podatność na reakcje stresowe organizmu i wzmocnić odporność psychiczną. Form rekreacji i zadbania o siebie jest wiele. W konkretnej sytuacji konfliktu, jeśli często spotykasz się z Zamurowaną, warto dokonać choćby najmniejszej zmiany – skupić się na oddechu, wyjść z pokoju, rozluźnić mięśnie. I zacząć bardziej systematycznie dbać o siebie.

Chcesz zobaczyć moje sposoby na współpracę z Wewnętrzną Mądrością?

Poznaj bezpłatnie swoje TOP3 mocne strony. Zobacz, jak mogą pomóc zbliżające się warsztaty.

Napisz do mnie na WhatsApp po bezpłatną konsultację wstępną.

Podobne artykuły