Krytyk wewnętrzny

Wewnętrzny krytyk. Jak go rozpoznać?

Czy masz sporo negatywnych myśli o sobie?

Pochodzą one od wewnętrznego krytyka, który powstał w Twoim umyśle przez zapamiętanie zasłyszanych zdań i bolesnych doświadczeń życiowych, powodujących trudne emocje. Te wypowiedzi są podawane jako prawdy absolutne, często obraźliwe, agresywne, oskarżające i atakujące a niejednokrotnie grubiańskie.

Krytyka widzi świat jako czarno-biały, nie jest zainteresowany perspektywą czy argumentami innych, odkrywaniem szczegółów lub odstępstw.

Krytyk wewnętrzny jest wiecznie negatywnie nastawiony.

Słyszysz w swoim wewnętrznym dialogu słowa: „powinnaś”, „powinieneś”, „musisz”, „trzeba”?

Z uważnością podejdź do tego, co po tych słowach następuje i jak się z nimi czujesz, bo pochodzą najprawdopodobniej od wewnętrznego krytyka.

Usłyszysz od niego:

„Powinnaś/powinieneś się bardziej starać, być lepsza/y, bardziej atrakcyjna/y, mądra/y, więcej zarabiać, pracować, ćwiczyć itp. Dlaczego tego nie robisz?”

Jeśli nie zdasz egzaminu, nie otrzymasz zlecenia, podwyżki, odejdzie od ciebie klient, partner/ka, to jest pewnego rodzaju fakt z twojego życia, jeden z wielu. Krytyk da naganę słowną i wymierzy karę emocjonalną, roztoczy obraz twojej życiowej porażki, nazwie cię nieudacznikiem i doda, że wcale nie czuje się zaskoczony, bo przecież się do niczego nie nadajesz.

Krytyk umniejsza twoją wartość i deprecjonuje ciebie jako osobę wytykając wszystko, co możliwe jako złe i nie sugerując, jak możesz sobie poradzić, żeby coś zmienić. Możesz go na tym, że to nieużyteczne i szkodliwe przyłapać.

Skąd się biorą 3 typy wewnętrznego krytyka. Pewnie się domyślasz, że z doświadczeń życiowych od wczesnego dzieciństwa.

Zrodzony z wymagań – Krytyk Wymagający.

Kiedy budzą się w nas głosy wysokich wymagań i presja perfekcjonizmu.

„Mogłaś/mogłeś się bardziej postarać.”

„Za mało pracujesz.”

„Czas na przyjemności będzie pózniej!”

Krytyk ten, często zrodzony był z troski lub intencji chronienia przed za niskimi wynikami, nieporadzeniem sobie z wymaganiami życia , chęcią zmobilizowania do osiągania wyższych wyników oraz podnoszenia sobie poprzeczki, jako sposobu na „wygrywanie” bezpieczeństwa, prestiżu, życiowych nagród. Potrafi zamęczyć i pozbawić radości życia, powodować zniszczenia w życiu osobistym i zawodowym.

Można nauczyć się z nim negocjować balans życiowy, który służy nam oraz ludziom wokół nas.

Zrodzony z cierpienia Krytyk Karzący!

To bardzo bolesne echo pogości, pogardy i umniejszania, które otrzymaliśmy ww dzieciństwie oraz kolejnych etapach życia.

„Ty gnoju!”, „Ty bezmózga dziewucho!”, „Takiej ofermy jeszcze nie widziałem!”, „Grubasie!” i tak dalej…

Takie słowa uczą pogardy do samego siebie (i innych), uruchamiają schemat bezwzględności i niszcząco wpływają na samoocenę i poczucie własnej wartości, obniżając również sprawczość, uruchamiając ogromne pokłady poczucia wstydu, lęku, a nawet nienawiści.

Z tym krytykiem nie negocjujemy, ponieważ sieje tylko zniszczenie i toksynę. Przepędzamy z naszego świata, pokazując, że już nie mam nad nami władzy.

Zrodzony z poczucia winy Krytyk Obwiniający!

Przypominasz sobie sytuacje, w których ktoś obarcza cię odpowiedzialnością za swoje samopoczucie lub próbuje na tobie wymusić swoje oczekiwania wzbudzając poczucie winy?

„Jak nie zaśpiewasz tej piosenki babci/cioci/tacie/ pani profesor będzie bardzo przykro.”

„Cały dzień biegasz z kolegami a ja tutaj sama.” „Jak zwykle o mnie nie pamiętasz.”

„Mogłabyś czasem pomyśleć, co ja czuję. Tak mi smutno.” „Krzywdzisz mnie.!”

To mechanizm bardzo przykry, jednak skutecznie działający wobec osób, które w dzieciństwie doświadczyły takich zachowań od rodziców lub innych dorosłych opiekunów czy nauczycieli.

Osoby takie często nie potrafią odmówić zadowalania innych osób kosztem siebie, ponieważ Krytyk Obwiniający uznaje tylko potrzeby tych innych osób.

Tutaj jest potrzebna konkretna praca nauczenia się stawiania granic i zadbania o widzenie oraz uznanie własnych potrzeb oraz siebie jako osoby wartościowej i wartej zadbania.

Którego krytyka rozpoznajesz przede wszystkim u siebie?

Ćwiczenie na rozpoznanie:

Przez następne 48 godzin zwracaj uwagę, jakimi słowami  i jakim tonem  do siebie mówisz. Zapisuj spostrzeżenia.

Czy czujesz niezadowolenie z siebie i wywierasz na sobie presję?

Czy jesteś wobec siebie surowa/y i myślisz o sobie z pogardą lub deprecjonując siebie? A może ubliżasz sobie lub stosujesz jakieś formy kary?

Czy przyłapujesz się na myśleniu o zaspokajaniu potrzeb innych, choć nie masz na to czasu ani energii?

____________________________________

Mogę Ci pomóc zadbać o poczucie własnej wartości, stawianie granic oraz uwolnienie się od dominującego głosu wewnętrznego krytyka przez 24-tygodniowy Program online Skrzydła 24 Mocy, sprawdź program i możliwość zapisu  tutaj.

Potrzebujesz znać swój profil 24 mocnych stron charakteru (bezpłatny test znajdziesz na stronie głównej monikaskorykow.com) i 15 – 30 minut dziennie, by wdrożyć nawyki, które poprowadzą Cię do spełnionego życia osobistego i zawodowego. Otrzymasz w tym wsparcie ode mnie i innych uczestniczek.

Raz w tygodniu w małej zamkniętej grupie, na 1,5 godzinnym spotkaniu na żywo, poznasz proste i do wdrożenia od zaraz, praktyki wykorzystania i wzmacniania jednej z 24 mocnych stron. 

Program realizuję raz w roku.

Podobne artykuły